News, هاشور نیوز

جشنواره شانتی به پایان راه رسید

جشنواره فیلم فرانسه

با همکاری «هاشور» در بخش آنلاین/ جشنواره شانتی به پایان راه رسید

جشنواره فیلم فرانسه

برگزیدگان جشنواره سینمای ایران در شهر شانتی فرانسه معرفی شدند و فیلم‌های «پیرمردها نمی‌میرند»، «مهران» و «بنفشه آفریقایی» در آیین اختتامیه جوایزی به دست آوردند.
اختتامیه این جشنواره با حضور هیأت اعضای هیات برگزاری، داوران، مسوولان و شهردار شهرهای شانتی و سانلیس فرانسه، اهالی شهر، اساتید و دانشجویان سینمای دانشگاه سوربن در شهر سانلیس برگزار شد. بخش آنلاین این دوره جشنواره توسط «هاشور» انجام شد. در این مراسم فیلم مسیر معکوس، ساخته ابوالفضل جلیلی برای تماشاگران به صورت افتخاری و خارج از مسابقه نمایش داده شد.
در بخش اهدای جوایز، جایزه ویژه هیأت داوران جشنواره سینمای ایران در شانتی به رضا جمالی، کارگردان فیلم پیرمردها نمی‌میرند اهدا شد. این تندیس را اتین ژاکوبه، مجسمه ساز فرانسوی با الهام از اشعار و سینمای عباس کیارستمی طراحی کرده است.

جایزه دانشگاه سوربن جشنواره فیلم شانتی هم به فیلم مهران، ساخته رقیه توکلی تعلق گرفت. جایزه فیلم برتر فستیوال سینمای ایران در شانتی فرانسه از نگاه تماشاگران به فیلم بنفشه آفریقایی به کارگردانی مونا زندی، اهدا شد.

زندی پس از دریافت جایزه ویژه تماشاگران این جشنواره، گفت: دریافت جایزه تماشاگران برای هر فیلم‌سازی افتخار بزرگی است. فیلم‌هایی که من در این جشنواره دیدم بسیار فیلم‌های خوبی بودند و اختلاف رای ها بسیار کم بود؛ می‌توانم بگویم که من اینجا تنها یک نماینده از طرف کارگردانان ایرانی حاضر در این جشنواره هستم. برپایی چنین برنامه هایی که در پیوند ارتباطات فرهنگی فارغ از مسائل سیاسی هستند، می‌تواند در روابط میان کشورها بسیار موثر باشد.

در بخش رقابتی فیلم های بلند جشنواره سینمای ایران در شانتی فیلم‌های یدو ساخته مهدی جعفری، در میان تپه‌ها کاری از محمدرضا کیوان‌فر، پیرمردها نمی‌میرند ساخته رضا جمالی، بنفشه آفریقایی ساخته مونا زندی، روز ششم کاری از حجت قاسم‌زاده، مهران به کارگردانی رقیه توکلی نمایش داده شد.

 

جشنواره سینمای ایران در شانتی به ابتکار مرکز ایران و فرانسه (سمن فرانسوی تاسیس شده در سال ۱۳۹۵) با همکاری شهرداری شهر شانتی، مجموعه کاخ اعظم این شهر، شهرداری سانلیس و دانشگاه سوربن فرانسه و حمایت پنج موسسه هنری و شرکت سینمایی از ایران در راستای شناخت سینمای نوین و معرفی کارگردانان مستعد سینمای ایران در عرصه جهانی از ۱۳ تا ۱۶ آبان برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *