News, هاشور نیوز

محمد حمیدی مقدم در بازدید از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران:

به استعدادهای پرورش‌یافته توسط انجمن سینمای جوانان ایران نیاز داریم
مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در حاشیه بازدید از سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران بیان کرد: در مرکز گسترش در حوزه فیلم‌های تجربی، کم‌هزینه و حتی مستندهای بلندمان به فیلمسازان و استعدادهای برتر پرورش‌یافته توسط انجمن سینمای جوانان ایران نیاز داریم.

به گزارش ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، محمد حمیدی‌مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در بازدید از سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران درباره عملکرد فیلم‌ کوتاه طی سال‌های اخیر به ویژه فیلم‌های مستند کوتاه بیان کرد: رشد بسیار بالای سطح تکنیکال سینمای کوتاه و مستند غیرقابل چشم‌پوشی ا‌ست و می‌بینیم که برگزاری جشنواره‌های این ۲ حوزه، چه جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران و چه جشنواره سینماحقیقت به استاندارهای بین‌المللی رسیده اند.
او ادامه داد: اینکه افق نگاه فیلمسازان در فیلم کوتاه متوقف می‌شود یا به دنیای فیلم بلند می‌رسند، هنوز برای ما نامشخص است، سینمای ما تراکم بسیار زیاد در فیلم کوتاه را نمی‌خواهد و حتی کشش آن را ندارد، فیلمسازان باید باتوجه به دانش و تکنیکی که به‌دست می‌آورند از این مرحله عبور کنند و به دنیای سینمای بلند بروند، امیدوارم که در این مرحله گذار شاهد استعدادهایی باشیم که سینمای بلندمان را در حوزه مفاهیم، محتوا و فرم در کنار سینمای دنیا قرار می دهند، اگر اجزای این چرخه به یکدیگر ربط داشته باشند ما به دست‌آوردهای بزرگی می‌رسیم.
حمیدی‌مقدم درباره اسکار کوالیفاید شدن سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران عنوان کرد: رسیدن به استانداردهای جهانی در سینمای ایران اتفاق بسیار خوبی‌ست اما اینکه آن استاندارها هدف، نهایت و آرزوی فیلمسازان باشد، می‌تواند به عارضه تبدیل شود، مهم این است که فیلمسازان، فیلم بسازند و حوزه ارتباط با مخاطب‌مان را چه در سطح داخلی و چه خارجی پرورش دهند.
این مدیر سینمایی افزود: بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران اگر این امتیاز را داشته باشد که به یک جای جهانی بزرگ‌تر برای بیان دیدگاه‌های ما و ارایه واقعیت امروز ایران دسترسی پیدا کند، اتفاق بسیار خوبی‌ است ولی اگر تنها حضور در جشنواره‌ها به هدف تبدیل شود، شاهد اتفاقات خوبی نخواهیم بود و باز ما را در لوپ جشنواره‌زدگی چند سال اخیر نگه خواهد داشت.
او تاکید کرد: این‌ها امکاناتی‌ست که ما در دنیای امروز به دست می‌آوریم تا حرف‌هایمان را بزنیم و فیلم‌هایمان را به توده‌های بیشتر مردم نشان دهیم یعنی هدف این است که از این فرصت‌ها استفاده کنیم و به دل جوامع رویم، اگر بتوانیم فیلم‌ها‌مان را به جوامع مختلف نشان دهیم به نقطه موفقیت رسیده‌ایم. امیدوارم باتوجه به موفقیت جشنواره فیلم کوتاه تهران و اسکار کوالیفاید شدن آن، بالانس درنظر گرفته به وجود آید تا محتواهای خوبی را به دنیا ارایه دهیم.
حمیدی‌مقدم در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره اهمیت فیلم‌های مستند کوتاه در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی عنوان کرد: مستندهای کوتاه خیلی در حوزه چیدمان مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی قرار نمی‌گیرند و بیشتر حمایت ما از فیلم‌های بلند یا میان‌مدت است. سرمایه‌گذاری روی فیلم‌های تک قسمتی کوتاه برعهده انجمن سینمای جوانان ایران است ولی چون مرکز گسترش تنها مرجع و درگاه نمایش فیلم مستند در کشور شناخته می‌شود در جشنواره سینماحقیقت از فیلم‌های مستند کوتاه حمایت بیشتری می‌شود.
او در پایان درباره ارتباط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و انجمن سینمای جوانان ایران بیان کرد: امیدوارم ارتباط این دو مرکز، همانطور که در گذشته وجود داشته است در آینده نیز ادامه‌دار باشد. ما در مرکز گسترش در حوزه فیلم‌های تجربی، کم‌هزینه و حتی مستندهای بلندمان به فیلمسازان و استعدادهای برتر پرورش‌یافته انجمن سینمای جوانان ایران نیاز داریم، در دو سال گذشته ریسک همکاری با فیلم اولی‌های انجمن را داشته‌ایم که امیدوارم در دوره جدید با هماهنگی‌های بیشتر به خروجی‌های بهتری برسد و همکاری‌ها ادامه داشته باشند.
سی وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران تا ۲ آبان ۱۴۰۰ (۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱) در حال برگزاری است. این رویداد برای اولین‌بار در تاریخ سینمای ایران واجد شرایط تایید آکادمی اسکار شناخته و معرفی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *