دست های خالی-هاشور

دست های خالی

75 دقیقه

1397


ایران |

زیرنویس: ندارد

دست های خالی بررسی انقلاب اسلامی از زمان خیزش فکری روشنفکران فرانسوی علیه حکومت های دیکتاتوری از جمله رژیم شاه از سال 1354 تا تفسیر متفاوتی که میشل فوکو در مورد انقلاب ایران به جهانیان ارائه می دهد با محوریت فوکو، می باشد.
ملاقاتهای مهم او با برخی مخالفین و سران ارتش و همینطور شهید بهشتی در ایران از جمله اشاراتی است که می توان در این مستند مشاهده نمود.

تهیه کننده:

مسعود ردایی, مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

کارگردان:

جمشید بیات ترک

نویسنده:

جمشید بیات ترک

پژوهشگر:

جمشید بیات ترک

تصویر بردار:

محمد میرابی, محمد حسین زاده

تصویر بردار:

افشین گودرزی

تدوینگر:

داریوش اطهاری

آهنگساز:

میثاق دومیرانی

صدا بردار:

میلاد صامت

نظرات

رضا | ۱۴۰۲-۱۲-۱۸ ۱۲:۰۳

جناب فوکو لازم نبود زیاد به خودشون زحمت بدهند کافی بود از دوستانش در ایران بخواهد یک جلد کتاب ولایت فقیه را برایش تهیه و ترجمه کنند و آن را بدقت می خواند ( کاری که خیلی از روشنفکران ایران هم انجام ندادند) آنگاه وجوه اشتراک فراوان بین ایده نویسنده کتاب برای تشکیل یک حکومت بر اساس قوانین الهی با چیزی که پیشترها در خود اروپا جریان داشت و با یک رنسانس عمیق فکری به شکل اساسی به دور انداخته شد ، پیدا می کرد . ایشان حتی زحمت جستجو در تاریخ انقلاب مشروطه ایران و یا دیدار با مرحوم بختیار را هم به خود نداد. خمیرمایه اندیشه سیاسی و فلسفی فوکو در مورد ایران برگرفته از تفکرات شخصی و از همه مهمتر تمنیات روانی و مکاشفات معنوی خود ایشان بود که بسیار با واقعیتها فاصله داشت .

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید!