منیر

منیر

53 دقیقه

1393


زبان/گویش: فارسی | ایران |

 فیلم مستند «منیر» ساختۀ بهمن کیارستمی دربارۀ زندگی و آثار منیر فرمانفرمائیان، هنرمند و کلکسیونر آثار هنری سرشناس ایرانی در انیستیتوی هنرهای معاصر لندن (ICA) به نمایش درآمد.در این فیلم، پیش از این در موزۀ گوگنهایم نیویورک نیز به نمایش درآمده بود و در آن بهمن کیارستمی، زندگی منیر فرمانفرمائیان را در دوران قبل و بعد از انقلاب به تصویر کشیده است. بهمن کیارستمی نشان می دهد که چگونه منیر فرمانفرمائیان توانست در طول زمان، سبک منحصر به فردش را خلق کرده و با آثارش نه تنها در ایران بلکه در جهان مطرح شود.
در این مستند، علاوه بر منیر که دربارۀ زندگی خود و آثارش توضیح می دهد، برخی از هنرمندان و چهره‌های شناخته شدۀ ایرانی و غیر ایرانی مثل فرانک استلا، هنرمند آوانگارد نیویورکی و رُز عیسی، کلکسیونر و صاحب گالری هنری در لندن، در مورد اهمیت و ویژگی های آثار منیر فرمانفرمائیان و سبک کار او حرف می زنند.
کیارستمی پسر در این فیلم کار‌ها و آثار منیر فرمانفرمایان را به تصویر کشیده است. منیر شاهرودی فرمانفرمائیان در سال ۱۳۰۲ متولد شده و از هنرمندان شناخته‌شده و برجسته ایرانی است. آثار او از نقاشی گل تا چیدمان‌های مدرن را در برمی‌گیرد، اما بیشتر به دلیل آینه‌کاری‌ها و نقاشی‌های روی شیشه‌اش در جهان شناخته شده است.
آثار منیر شاهرودی فرمانفرمائیان از قلمرو هنرهای تزئینی و معماری ایرانی می‌آید، نقش‌های هندسی ایرانی در آن‌ها برجسته است و همچنین می‌توان تأثیرپذیری هنرمند از عرفان ایرانی را هم در این آثار دید. به گفته برگزارکنندگان نمایشگاه "بی‌کران امکان" به دلیل این ویژگی‌ها آثار شاهرودی فرمانفرمائیان بی‌زمان و بی‌مکان و به همین دلیل جهان‌شمول است.

 


کارگردان:

بهمن کیارستمی

تهیه کننده:

لیلا فاخر

پژوهشگر:

فریار جواهریان

تدوینگر:

بهمن کیارستمی

تصویر بردار:

بهمن کیارستمی

آهنگساز:

هوشیار خیام

صدا بردار:

کامبیز صفاری

نظرات

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید!