کمیل سوهانی

کارگردان

پژوهشگر

نویسنده

سال تولد 1360

محل تولد تهران

کمیل سوهانی

شرح حال

کمیل سوهانی فعالیت‌های حوزه مستند خود را با ساخت مستند بلند «جای خالی» در ارتباط با فرهنگ عمومی مردم ایران در سال ۱۳۹۲ آغاز کرد. این فیلم در همان سال در چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار جایزه بهترین فیلم بخش نقد درون گفتمانی را از آن خود کرد و در سال بعد در سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به همراه ده فیلم دیگر به بخش مسابقه سینما حقیقت این جشنواره راه یافت. سوهانی در ادامهٔ فعالیت هنری خود، در سال ۱۳۹۴ با سرمایه‌گذاری مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری مستندی با موضوع بحران آب به نام «مادرکشی» ساخت. مستند مادرکشی با پرداختن به بحران آب به نقد روند توسعه در ایران می‌پردازد. این مستند بحث‌برانگیز در فاصله یک سال پس از رونمایی، در بیش از صد دانشگاه و محفل فرهنگی و محیط زیستی به نمایش درآمد و گفتگوهای کارشناسی بسیاری پیرامون آن شکل گرفت. مستند «مادرکشی» در سال ۹۵ جایزه بهترین پژوهش را از نهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت و همچنین جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را در بخش ملی و بین‌الملل پنجمین جشنواره فیلم سبز تهران دریافت کرد. این مستند از طرف خانه سینما به عنوان فیلم منتخب سینمای ایران در برنامه جایزه شبکه جشنواره‌های سبز جهان(Green Festival Network Award) شرکت کرده و به عنوان فیلم منتخب در افتتاحیه جشنواره فیلم سبز برلین پخش شد.

آثار

  • جایزه بهترین پژوهش برای فیلم «مادرکشی» در نهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت -۱۳۹۵
  • جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم برای فیلم «مادرکشی» در بخش ملی و بین‌الملل پنجمین جشنواره فیلم سبز تهران - ۱۳۹۵
  • انتخاب فیلم «مادرکشی» از طرف خانه سینما به عنوان فیلم منتخب سینمای ایران برای شرکت در برنامه جایزه شبکه جشنواره‌های سبز جهان(Green Festival Network Award) و پخش آن به عنوان فیلم منتخب در افتتاحیه جشنواره‌های فیلم سبز برلین - ۱۳95

دست آوردها

  • جایزه بهترین فیلم بخش نقد درون گفتمانی در چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار برای فیلم «جای خالی» - ۱۳۹۲ 
  • راهیابی فیلم «جای خالی» به سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در بخش مسابقه سینما حقیقت – ۱۳۹۳
  •  سوهانی در اسفند ماه ۹۴ در یازدهمین دوره جایزه دکتر تقی ابتکار، جایزه ویژه هیئت داوران این دوره را از سازمان غیردولتی صلح و محیط زیست دریافت کرد.