مهرداد اسکویی

تهیه کننده

کارگردان

پژوهشگر

نویسنده

سال تولد ۱۳۴۸

محل تولد تهران

مهرداد اسکویی

شرح حال

مهرداد اسکویی فعالیت‌هایش را در نوجوانی با بازیگری تئاتر در شهر بندر انزلی شروع کرد. در این شهر یک کانون فیلم تأسیس شد که از جمله فعالیت‌های این کانون دعوت از فیلم سازانی چون کیانوش عیاری، امیر نادری و عباس کیارستمی بود تا با حضور و نمایش آثار کوتاه و بلند و مستند خود با علاقه‌مندان گفتگو کنند. اسکویی در آن میان با کنجکاوی پای تماشای این آثار می‌نشست و به عنوان کوچکترین عضو کانون فعالیت می‌کرد. وی اولین فیلم کوتاهش به نام «تولدی دیگر» را در سن ۱۸سالگی با هزینه خود و با فروش کتابهایش ساخت. این فیلم درباره زندگی یک خانواده ماهیگیر بود.
اسکویی در کشورهای مختلف جهان زیر نظر اساتیدی چون آلبرت مایزلز، فردریک وایزمن، ریچارد لیکاک، د. ا پنه بیکر، راس مک ال وی، هدی هانیگمان، نیک برومفیلد، کیم لانگنیتو، ویکتور کوزاکوفسکی، ویم وندرس، آنتونی مینگلا، لئونارد رتل هلمریش و والتر مرچ به گذراندن دوره‌های آموزشی مختلف پرداخته‌است. وی تاکنون در کشورهای استرالیا، آمریکا، چک، فرانسه و کرواسی مسترکلاس فیلمسازی مستند برگزار کرده‌است. اسکویی تاکنون ۱۵ فیلم کارگردانی کرده و با حدود ۵۰۰ حضور ملی و بین‌المللی و کسب بیش از ۱۲۰ جایزه معتبر یکی از شخصیت‌های برجسته مستندسازی ایران محسوب می‌شود. فیلم‌های اسکویی در جشنواره‌ها و مراکز دانشگاهی بیش از ۵۰ کشور جهان به نمایش درآمده و مورد نقد و بررسی قرار گرفته شده‌ است.


 فیلم شناسی:

•    رویاهای دم صبح، ۱۳۹۴
•    آخرین روزهای زمستان،۱۳۹۰
•    روزهای بی تقویم،  ۱۳۸۶
•    دماغ به سبک ایرانی، ۱۳۸۴
•    مریم جزیره هنگام،  ۱۳۸۴
•    از پس برقع،  ۱۳۸۳
•    بیوه مرد ، ۱۳۸۱  
•    رو به جایی دور ، ۱۳۸۰
•    روژگیران  کارگردانی مشترک با ابراهیم سعیدی، ۱۳۷۹  
•    خانه مادری‌ام مرداب ، ۱۳۷۸  

 

 

دست آوردها

اسکویی جوایز معتبری چون تندیس و جایزه شصتمین جشنواره فیلم لندن(BFI)، جایزه عفو بین‌الملل از شصت و پنجمین جشنواره فیلم برلین، تندیس جشنواره ایدفا هلند، جایزه بزرگ هیئت داوران از نوزدهمین جشنواره «فول‌فریم» آمریکا، تندیس بهترین فیلم جشنواره هات داکس کانادا، تندیس اژدهای طلایی بهترین فیلم جشنواره کراکف لهستان، جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره مونیخ آلمان، جایزه بزرگ جشنواره مستند مونترال کانادا را به دست آورده‌است.
مهرداد اسکویی جایزه بهترین مستندساز سال را در فوریه ۲۰۱۶ از سیزدهمین جشنواره ترو فالس آمریکا از آن خود کرد. همچنین فیلم مستند سینمایی «رویاهای دم صبح» در فهرست نشریه معتبر ویلج ویس آمریکا از بین ۲۵ فیلم برتر سال ۲۰۱۷میلادی جهان، رتبه هفتم را از آن خود کرد. در عین حال این فیلم از سوی وب سایت سینمایی متاکریتیک با امتیاز ۸۵ از ۱۰۰، در رتبه سی‌ونهم برترین فیلم سال ۲۰۱۷ میلادی جهان قرار گرفت. همچنین مرور مجموعه‌ای از آثار «مهرداد اسکویی» در مرکز بین‌المللی آرشیو فیلم آنتولوژی آمریکا به نمایش گذاشته شد.

حضور در:

عضویت در «انجمن مستندسازان اروپا(EDN)»، «انجمن مستندسازان جهان(IDA)»، گروه تخصصی فیلم مستند «فرهنگستان هنر»، هیئت مؤسس «انجمن فیلم کوتاه ایران»، «انجمن مستندسازان ایران»، «انجمن ملی عکاسان ایران»، «انجمن عکاسان مطبوعات» و تدریس فیلمسازی مستند در شهرهای مختلف ایران و مؤسسه فرهنگی هنری کارنامه تهران از دیگر فعالیت‌های او است.