منیر

مستند «منیر» نگاهی دارد به زندگی و کار هنرمند ایرانی، «منیر شاهرودی فرمانفرمائیان»، هنرمندی که با خلق سبک نوین و پیشرو در هنر طراحی نقوش با استفاده از آینه کاری، برای نخستین بار در سال 1349 مورد توجه قرار گرفت.
منیر زبان هنری ای خلق کرد که برگرفته از صنایع دستی ایرانی و اساتید بزرگ هنر مدرن آمریکایی مانند «بارنت نیومن» و «فرانک استلا» است.
این مستند به نیم قرن فعالیت هنری این بانوی هنرمند نزدیک می شود و به کشف گستره ایی از عواملی می پردازد که باعث شده او به یکی از خلاق ترین و تاثیر برانگیزترین هنرمندان خاورمیانه تبدیل شود. پس از انقلاب منیر فرمانفرمائیان به مدت سی سال در آمریکا زندگی کرد. دوربین بعد از بازگشت به ایران با او ملاقات می کند.
 بازگشت وی به تولد دوباره هنری اش منجر شده است. او اکنون در سن 94 سالگی و در اوج فعالیت های هنری اش به سر می برد.

درباره فیلم

  فیلم مستند «منیر» ساختۀ بهمن کیارستمی دربارۀ زندگی و آثار منیر فرمانفرمائیان، هنرمند و کلکسیونر آثار هنری سرشناس ایرانی در انیستیتوی هنرهای معاصر لندن (ICA) به نمایش درآمد.در این فیلم، پیش از این در موزۀ گوگنهایم نیویورک نیز به نمایش درآمده بود و در آن بهمن کیارستمی، زندگی منیر فرمانفرمائیان را در دوران قبل و بعد از انقلاب به تصویر کشیده است. بهمن کیارستمی نشان می دهد که چگونه منیر فرمانفرمائیان توانست در طول زمان، سبک منحصر به فردش را خلق کرده و با آثارش نه تنها در ایران بلکه در جهان مطرح شود. در این مستند، علاوه بر منیر که دربارۀ زندگی خود و آثارش توضیح می دهد، برخی از هنرمندان و چهره‌های شناخته شدۀ ایرانی و غیر ایرانی مثل فرانک استلا، هنرمند آوانگارد نیویورکی و رُز عیسی، کلکسیونر و صاحب گالری هنری در لندن، در مورد اهمیت و ویژگی های آثار منیر فرمانفرمائیان و سبک کار او حرف می زنند. کیارستمی پسر در این فیلم کار‌ها و آثار منیر فرمانفرمایان را به تصویر کشیده است. منیر شاهرودی فرمانفرمائیان در سال ۱۳۰۲ متولد شده و از هنرمندان شناخته‌شده و برجسته ایرانی است. آثار او از نقاشی گل تا چیدمان‌های مدرن را در برمی‌گیرد، اما بیشتر به دلیل آینه‌کاری‌ها و نقاشی‌های روی شیشه‌اش در جهان شناخته شده است. آثار منیر شاهرودی فرمانفرمائیان از قلمرو هنرهای تزئینی و معماری ایرانی می‌آید، نقش‌های هندسی ایرانی در آن‌ها برجسته است و همچنین می‌توان تأثیرپذیری هنرمند از عرفان ایرانی را هم در این آثار دید. به گفته برگزارکنندگان نمایشگاه "بی‌کران امکان" به دلیل این ویژگی‌ها آثار شاهرودی فرمانفرمائیان بی‌زمان و بی‌مکان و به همین دلیل جهان‌شمول است.    

دسته بندی در هاشور

اسماعیل

اسماعیل

کار نیما یوشیج

کار نیما یوشیج

پروین

پروین